Close
(0) продукти
Няма продукти в кошницата.
Категории
    Filters
    Предпочитания
    Търси
    Производител: Woerwag pharma

    ОКСИЛИК КАПСУЛИ Х 20 БР.

    15,20 (лв.)
    Складова единица: 43599
    Наличност: Изчерпан

    Оксилик е хранителна добавка антиоксидант, която съдържа витамин С, витамин Е, витамин А, ликопен и селен. Антиоксидантите са тясно свързани с предотвратяване на клетъчното увреждане, което е в основата на процесите на стареене, раковите образувания и много други заболявания.

    Сърдечно-съдови заболявания: Витамин Е предпазва от оксидиране т.нар. “липиди с ниска плътност” (LDL) и последващото формиране на атеро-склеротични плаки.

    Ракови заболявания: Много изследвания доказват връзка между висок прием на витамин С и ниска честота на раковите заболявания, най-вече на рака на устата, ларинкса, хранопровода и белия дроб.

    Заболявания на дихателната система: Клетките на дихателната система са в най-голяма степен изложени на токсичното действие на кислорода, цигарения дим и други замърсители. Това често води до развитие на бронхиална астма, бронхит или белодробен енфизем.

    Кожни болести: По повърхноста на кожата, изложена на действието на UV лъчи и замърсители, се образуват свободни радикали, които атакуват кожния колаген и еластин. Това води до поява на бръчки, нарушена пигментация, разширени капиляри, себорея, пърхот и косопад.

    Стареене: Свободните радикали са основния инструмент, чрез който става увреждането на клетките, което води до проява на признаците на старостта – загрубяване на кожата, поява на бръчки, намаляване на еластичността на тъканите и кръвоносните съдове, развитие на атеросклероза и др.

    Всяка капсула Оксилик® съдържа следните активни съставки: про-витамин А – 2 mg, отговарящ на витамин А – 333 mg, Витамин C – 300 mg, Витамин Е – 36 mg, Селен – 50 mg, ликопен – 2 mg.

    1.Какво представляват свободните радикали?

    Свободните радикали са атоми или група от атоми, които притежават свободен електрон в най-външния слой на своята електронна обвивка. Най-често те се образуват, когато кислорода взаимодейства с определени молекули. Свободните радикали са много нестабилни, затова след тяхното формиране мигновено реагират с други химични съединения или елементи. В резултат на тази реакция се образуват нови нестабилни съединения, които от своя страна също са силно реактивни. Така започва една верижна реакция, водеща до образуването на нови и нови силно реактивни елементи и съединения, които могат да увредят клетките на организма, след като реагират с важни клетъчни структури, като например клетъчната ДНК или клетъчната мембрана. За да се предпази от увреждащото действие на свободните радикали, нашето тяло разполага със защитна система от антиоксиданти.

    2. Какво представляват антиоксидантите?

    Антиоксидантите са молекули, които безопасно взаимодействат със свободните радикали, без самите те да се превръщат в нестабилни съединения и прекъсват предизвиканата от тях верижна реакция, преди да бъдат увредени жизненоважните за организма молекули. Защитната система от антиоксиданти е изградена от ензими, витамини и микроелементи, които функционрат в тясна взаимовръзка.

    Витамин Е: Най-широкоразпространения мастно разтворим анкиоксидант в човешкото тяло. Един от най-ефективните антиоксиданти, който прекъсва верижната реакция на свободните радикали във всички липидосъдържащи тъкани, както и в клетъчната мембрана и предпазва от окислително разрушаване хормони, ензими, липиди и други витамини. Антиоксидантното му действие е особено ефикасно при високи концентрации на кислород, затова неговите нива са най-високи в липидните структури, изложени на пряко действие на кислорода-еритроцитната мембрана, епитела на дихателната система и кожата.

    Витамин С: Най-широкоразпространения водно разтворим анкиоксидант в човешкото тяло. Действа главно във вътреклетъчната течност. Особено важна е ролята му при неутрализацията на свободните радикали, образувани в резултат на цигарения дим и замърсяването на околната среда. Подпомага възстановяването на другите антиоксиданти в тяхната активна форма.

    Про-витамин А (бета-каротин):Про-витамин А е мастно разтворим антиоксидант, който е много ефективен при ниска концентрация на кислород. Затова се твърди, че допълва антиоксидантното действие на витамин Е. Една част от про-витамин А се превръща във витамин А (ретинол), който няма антиоксидантна активност, но играе ключова роля в редица жизненоважни процеси. Доказана е ролята на витамин А в образуването на очните пигменти, както и в растежа на епителните клетки, скелета и репродуктивните органи. Повишава устойчивостта на организма към студ и инфекциозни заболявания. Повредените епителни тъкани, в резултат на недостиг на витамин А често стават обект на инфекции, порди което витамин А е наричан “анти-инфекциозен” витамин.

    Селен: Селенът е метал, който спада към групата на микроелементите в човешкия организъм. Той участва като съставна част на една от ензимните системи, неутрализиращи т. нар. хидропероксидни свободни радикали, които увреждат липидните структури в тъканите. Селенът и витамин Е взаимно усилват действието си като антиоксиданти. Селенът играе важна роля за нормалното функциониране на панкреаса, което е необходимо за абсорбцията на витанин Е. От своя страна витамин Е намалява загубите на селен в организма и го поддържа в активната му форма.

    3. Ликопен:

    Ликопенът е растителен пигмент от групата на каротиноидите и е мощен антиоксидант. Каротиноидите придават червения, оранжевия и жълтия цвят на плодовете и зеленчуците, напр. моркови, пипер, домати.Най-богати на ликопен са червените домати.

    Молекулата на ликопена е така изградена, че може да се свърже със свободни радикали, които иначе биха могли да увредят клетките. Затова ликопенът предпазва клетките от окислителни увреждания. Той се свързва с възможността за намаляване на риска от развитие на ракови клетки на дебелото черво. Освен това ликопенът може да повлияе положително върху метаболизма на холестерола заради антиоксидантните си свойства. Последните изследвания показват, че ликопенът може да повиши и концентрацията на сперматозоидите при безплодни мъже.