Подсилване на имунната система
Да ни пази от различните вирусни инфекции е отговорна имунната система на организма. Можем да засилим функциите ѝ по естествен път и чрез хранителни добавки.
За предпочитане е естествения, а именно :
- Осигуряване на достатъчно пълноценен сън и спокойствие;
- Разнообразна и здравословна храна, богата на - витамини, минерали, белтъчини, омега-3 мастни киселини;
- Чести разходки на чист въздух;
- Редовна физическа активност и спорт.
Когато осигуряването на всички посочени фактори не е достатъчно и детето е по-податливо на инфекции, на помощ идват хранителните добавки. На фармацевтичния пазар може да се намери богата гама имуностимулиращи добавки. Те представляват различни комбинации от няколко съставки:
- Ехинацея и черен бъз- растения с лечебни свойства,които спомагат за повишаване нивата на Т- клетките, В- клетките и интерфероните (защитните клетки на имунитета). Увеличава се резистентността на организма към вируси.
- Бета-глюкан - способства за активиране на NK- клетките (естествените клетки убийци на вируси, бактерии и чужди агенти), Т-клетките и цитокините, като по този начин засилват имунния отговор.
- Цинк - незаменим за функцията на неутрофилите и лимфоцитите, които осъществяват имунната защита на организма, мощен антиоксидантен ефект.
- Витамин C от Ацерола - мощен антиоксидант и имуностимулатор. Допринася за предпазване на клетките от вредното влияние на свободните радикали, спомага за извеждане на токсините от организма и благоприятства клетъчната регенерация.
- Коластра - богата на имуноглобулини. Всеки имуноглобулин има своя аминокиселинна структура и изпълнява специфична функция в тялото- унищожават или обезвреждат различни болестотворни агенти.
- Пробиотици - „добрите“ бактерии в червата, допринасящи за нормалната функция на храносмилателната и имунната системи.
- Омега-3 и Витамин Д- спомагат функцията на сърцето, мозъка, зрението и имунната система.
Разбира се имуностимулантите следва да бъдат употребявани само, когато е необходимо. Обикновено това е есенно-зимния период, когато и заболеваемостта е по-висока. Не е препоръчително да се приемат постоянно или за дълъг период от време, особено от децата, тъй като тяхната имунна система е в процес на развитие и изграждане. Все пак тя трябва да се „научи“ да се справя сама с болестотворните агенти.
Тъй като всеки организъм е различен, за да направите правилния избор, консултирайте се с вашия лекар или фармацевт.